Rekreacja

Las Ruda-Popioły - kompleks leśny w Łodzi o powierzchni 65 ha, położony w południowej części miasta w granicach dzielnicy Łódź-Górna. W północnej jego części znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej, południowy i wschodni skraj lasu zbiega się niemal z granicą administracyjną Łodzi. W kierunku zachodnim, niedaleko od niego - za ruchliwą ul. Rudzką - znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Stawy Stefańskiego.

Nazwa Popioły zrodziła się w momencie włączenia Rudy do Łodzi w 1946 r. Przed inkorporacją, obecna ul. Popioły nosiła imię Stefan Żeromskiego. Ze względu na to, że ulica o tej nazwie istniała już w Łodzi, postanowiono nazwę zmienić. Wybór padł na tytuł powieści pisarza - "Popioły", w ten sposób nawiązując do dotychczasowego patrona ulicy.

Rudzki las jest obecnie podzielony na fragmenty publiczne - ogólnie dostępne, oraz prywatne o ograniczonej dostępności, gdzie znajdują się domy letniskowe z przełomu XIX i XX wieku.

Charakterystyczne dla tego obszaru są ponad stuletnie sosny pospolite oraz stare fabrykanckie wille, w tym jedna z najciekawszych architektonicznie - willa Klara, będąca niegdyś własnością łódzkiego przemysłowca Kindermanna. Nazwa willi pochodzi od imienia żony fabrykanta.